معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه الزهراء (س)
   ورود به سايت
پنجشنبه، 01 آذر 1397
  درباره معاونت
   
 
 درباره معاونت
 

معاونت پژوهشی دانشگاه الزهراء (س) در سال 1367 تأسیس شد. برنامه ریزی فعالیت های پژوهشی در قالب سیاست های دانشگاه، ایجاد زمینه های مناسب برای علاقه مندان فعالیت های پژوهشی دانشگاه و ارزیابی عملكرد پژوهشی سالانه دانشگاه، به عهده این معاونت است. واحدهای تابعه معاونت پژوهشی عبارتند از:

 امور پژوهشی

از عمده مسئولیت های این واحد، بررسی طرح های پژوهشی و طرح آن در شورای پژوهشی دانشگاه می باشد. این اداره از سال 1368 تاكنون موفق به بررسی 315 طرح پژوهشی پیشنهادی گردیده كه از آن میان تعداد 55 طرح مصوب شورای پژوهشی دانشگاه پایان یافته است و حدود 70 طرح نیز در دست اجرا می باشد.

فصلنامه علمی پژوهشی علوم انسانی، فصلنامه علمی ترویجی علوم پایه و مجله جلوه هنر، سه نشریه علمی دانشگاه می باشد كه در این حوزه تهیه و چاپ می شود.

 ارتباط با صنعت

این دفتر در سال 1378 تاسیس شده در دو زمینه كار آموزی و طرح های مشترك فعالیت دارد. در بخش كار آموزی، نقش هماهنگ كننده در اعلام نیاز كارآموزی دانشگاه را به دفتر مركزی ارتباط با صنعت (وابسته به سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران) بر عهده دارد. در زمینه طرح های مشترك، تعداد 37 طرح تحقیقاتی پذیرفته شده، كه 8 طرح تحقیقاتی آن تا كنون خاتمه یافته است.

 روابط بین الملل

معاونت پژوهشی دانشگاه مستقر می باشد. اداره ارتباطات دانشگاهی و بین الملل مسئول ساماندهی کلیه امور مربوط به ایجاد همکاری های علمی، پژوهشی و فرهنگی با دانشگاه ها و مراکز علمی-پژوهشی خارج از کشور است. عضویت دانشگاه الزهراء (س) در: اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام (FUIW) و اتحادیه بین المللی دانشگاه ها (IAU) - عقد 9 تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فرهنگی با دانشگاه های خارجی از جمله روسیه، هندوستان، کره جنوبی، آلمان، انگلستان، فرانسه، قرقیزستان... - اخذ موافقت کمیته بررسی عضویت های دولت در سازمان های بین المللی همچنین پیشنهاد همکاری با مرکز تحقیقات تاریخ، فرهنگ و هنر اسلامی (IRCICA ) - خرید بانک های اطلاعاتی تخصصی مورد نیاز دانشگاه با همکاری کتابخانه مرکزی و پذیرش هیأت های میهمان عالی رتبه دانشگاه های خارجی یا سازمان های بین المللی به منظور شناساندن دانشگاه الزهراء (س) به عنوان یک مرکز آموزش عالی ویژه زنان در جمهوری اسلامی و نیز اعزام هیأت های متعدد دانشگاهی به خارج از کشور به منظور شرکت در کنفرانس ها و همایش های بین المللی و پی گیری یادداشت تفاهم های امضاء شده، از اهم فعالیت های این دفتر می باشد.

 چاپ و انتشارات و کتابخانه

كتابخانه مركزی دانشگاه الزهراء (س) نیز به عنوان یكی از واحدهای تابعه حوزه معاونت پژوهشی دارای بیش از 86545 جلد كتاب می باشد كه از این مجموعه بیش از 52044 عنوان كتاب فارسی، بیش از 34501 عنوان كتاب لاتین، بیش از 575 مجله علمی خارجی و داخلی، بیش از 2039 نسخه پایان نامه كارشناسی و كارشناسی ارشد و خارج از كشور می باشد.

كتابخانه مركزی دانشگاه الزهراء (س) طبق سیستم طبقه بندی كنگره آمریكا (LC) طبقه بندی گردیده است و به مركز كامپیوتر وشبكه اینترنت نیز متصل می باشد. دانشگاه الزهراء (س) دارای 8 كتابخانه اقماری است. این كتابخانه ها تخصصی و در دیگر دانشكده ها و پژوهشكده زنان تأسیس شده است.

 
 پیوند های مرتبط
 
 
حق انتشار اطلاعات برای معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.
صفحه اصلی  |  درباره معاونت  |  امور پژوهشی  |  ارتباط با صنعت  |  همکاری های علمی بین المللی  |  چاپ و انتشارات  |   مجلات  |  کتابخانه  |  مرکز کارآفرینی   |  اطلاعات تماس