معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه الزهراء (س)
   ورود به سايت
سه شنبه، 02 بهمن 1397
  کتابخانه
   
ماوس را بر روی این متن آورده، سپس بر روی مداد ظاهر شده کلیک نمایید.
 
 کتابخانه
 

 كتابخانه مركزي دانشگاه الزهرا (س)
Central Library of Alzahra University

كتابخانه مركزي و مركز اسناد دانشگاه الزهرا(س) همزمان با تأسيس دانشگاه در سال 1343 افتتاح شد.
هدف از تأسيس كتابخانه ارائه خدمات اطلاع رساني اعم از كتاب، نشريه، پايان نامه، خدمات سمعي و بصري و الكترونيكي به دانشجويان، اساتيد، كاركنان و ساير مراجعه كنندگان بوده است.
ساختمان فعلي كتابخانه مركزي با مساحتي حدود 2454 مترمربع در ساختمان مركزي شامل بخش‌هاي اداري، فني، خدمات و مخزن است. همچنين طبقه چهارم ساختمان خوارزمي مشتمل بر واحدهاي سايت ، مرجع، نشريات ، سالن مطالعه آرشيو و ....در اختيار دانشجويان و محققين قرار دارد.
مجموعه كتابخانه مركزي بالغ بر 130547 نسخه كتاب مي‌باشد كه شامل كتاب‌هاي فارسي عربی و لاتين می باشد.
مخزن اصلي كتابخانه بخش كتب فارسي و كتب لاتين، مرجع و نشريات به صورت قفسه باز اداره مي‌شود.
بخش‌هاي مختلف كتابخانه مركزي عبارتست از:
1- بخش امانت، شامل مخزن فارسي و لاتين، 2- سالن مطالعه، 3- مديريت و ساير واحدهاي اداري، 4- بخش مرجع و مخزن پايان نامه‌ها، 5- بخش نشريات ادواري، 6- شبكه اطلاع رساني (سايت كتابخانه)، 7- سالن مطالعه، 8-اطاق كنفرانس، 9- واحد تكثير.
كتابخانه مركزي دانشگاه به رياست دكتر حسن کیانی خوزستانی اداره مي‌شود.
اهم وظايف كتابخانه مركزي:
تهيه، ذخيره، نگهداري و در دسترس قراردادن كتب، مجلات و نشريات الکترونیکی وچاپی به منظور استفاده دانشجويان و اعضاي هيأت علمي و محققين و كارمندان؛ انجام خدمات فني كتابداري از قبيل فهرست نويسي و طبقه بندي كتاب‌ها بر اساس روش‌هاي علمي نوين كتابداري جهت آماده سازي و تسهيل در امر دسترسي مراجعين به كتب و نشريات؛ برقراري ارتباط با مراكز اسناد و مدارك علمي كتابخانه‌‌ها و مركز نشريات، در داخل و خارج از كشور به منظور اطلاع رساني به مراجعه كنندگان ‌(دانشجويان ، اساتيد‌‌‌، كارمندان و ساير محققين‌)؛ هماهنگي بين كتابخانه مركزي و كتابخانه ‌هاي اقماري دانشكده‌ها ونظارت بر فعاليت ‌هاي اطلاع رساني اين مركز؛ راهنمايي دانشجويان در امر تحقيق و پژوهش؛ بررسي و اتخاذ تصميم در مورد خريد كتب و نشريات مورد نياز دانشكده ها با توجه به اولويت‌ها و سياست ارزي دانشگاه؛ اعلام نيازهاي ارزي در مورد تجهيزات كمك ‌آموزشي به دفتر طرح و برنامه؛ تشكيل كميته انتخاب كتاب و نشريات به منظور تهيه منابع مورد نياز گروه‌هاي مختلف ‌آموزشي در مقاطع مختلف تحصيلي؛ وجين نمودن منابع غير ضروري (كتب ويرايش قديم و كتب نامناسب ….‌)؛ شركت و همكاري با سمينارها و كنفرانس‌هاي علمي در زمينه اطلاع رساني و كتابداري و در صورت امكان برگزاري سخنراني هاي علمي و آموزشي در محل كتابخانه؛ تنظيم برنامه كارورزي دانشجويان رشته كتابداري و همكاري با گروه كتابداري دانشگاه؛ ايجاد دوره‌‌هاي باز آموزي براي پرسنل كتابخانه و نيز دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت براي كارمندان غير كتابدار؛ همگامي با تكنولوژي روز اطلاع رساني و تصميم گيري در رابطه با نحوه بكارگيري تكنولوژي جديد به منظور همسويي با اهداف كتابخانه مركزي؛ تشكيل نمايشگاه كتاب‌‌‌‌، نشريات و سيستم‌هاي اطلاع رساني در محل كتابخانه به مناسبت‌هاي مختلف؛ ‌‌‌‌آموزش نحوه استفاده از كتابخانه و منابع موجود براي دانشجويان جديد الورود برگزاري تورهاي ‌آشنايي با كتابخانه مركزي در ابتداي هر ترم تحصيلي.
واحدهاي كتابخانه:
علاوه بر حوزه مديريت كتابخانه واحدهاي اصلي كتابخانه بشرح ذيل مي باشد.

ثبت و سفارشات: 

وظیفه گروه سفارشات سفارش و تهيه منابع اطلاعاتي ازجمله کتاب ، نشريه ، بانکهاي اطلاعاتي ، منابع ديداري و شنيداري داخلي و خارجي، تأمين اطلاعات مورد نياز دانشجويان و اعضاي هيأت علمي دانشگاه دانشگاه الزهراء می باشد.
امورمختلف در اين گروه به شرح زير انجام می شود.
سفارش کتاب: سفارش کتاب بنا به درخواست اعضای هیأت علمي دانشجویان انجام مي شود.
فرايند مجموعه سازي شامل انتخاب، سفارش، تهيه، ثبت، مبادله و اهداي منابع در اين بخش انجام مي شود.مجموعۀ کتابها و نشريات با توجه به سياست هاي کتابخانه مرکزي و نياز سنجي از طریق درخواست گروههای آموزشی وپژوهشی به صورت خريد، اهدا و مبادله فراهم آوری می شود ، بخشی از کتابهاي لاتين مورد نياز کتابخانه از طريق نمايشگاههاي کتاب به ويژه نمايشگاه بين المللي کتاب تهران (www.tibf.co.ir) تهيه مي گردد.
سفارش نشريات فارسي:
نشريات فارسي به صورت الکترونيکي تهيه مي شود و در بخش اطلاع رسانی قابل ارائه است.

 

سفارش نشريات و پايگاههاي اطلاعاتي لاتين:

پايگاههاي اطلاعاتي و نشريات لاتين به صورت الکترونيکي پس از تأييد کميته تامين منابع اطلاعاتي دانشگاه ، تهيه مي شوند. نشريات علمي تخصصي در تمام زمينه هاي موضوعي را مي توانيد از ميان اين نشريات که تعداد قابل ملاحظه ايست، بيابيد.
اهدا و مبادله منابع اطلاعاتي:
دريافت منابع اهدايي : ابتدا فهرست کليه منابع اطلاعاتي بر اساس مشخصات کامل منبع شامل عنوان ، نويسنده‌، سال نشر دريافت مي شود.
بخش فهرست نويسي:
فهرستنويسي کتاب های فارسی و عربی
فهرست لاتين 
ورود اطلاعات و آماده‌سازي منابع اطلاعاتي 
 

 اهداف
 طبقه‌بندي موضوعي تمام منابع اطلاعاتي خريداري شده اعم از منابع نوشتاري و الكترونيكي طبق يك نظام رده بندي (L.C.) ، جهت دسترسي به منابع اطلاعاتي در بانك اطلاعاتي كتابخانه از طريق اينترنت از داخل و خارج دانشگاه.
 وظايف
 فهرستنويسي كتابهاي فارسي، عربي، لاتين و غيره طبق نظام رده‌بندي L.C.
 آماده‌سازي تمام منابع اطلاعاتي طبقه‌بندي شده
 انتقال اطلاعات منابع اطلاعاتي شامل كتاب، پايان‌نامه، نشريه، مقاله، اسناد و منابع الكترونيكي به بانك اطلاعات كتابخانه مرکزی
 سايتهاي مرتبط قابل استفاده در این بخش عبارتند ازكتابخانه كنگره آمريكا www.loc.gov/index.html و كتابشناسي ملي ايران www.nlai.ir

امانت و مخزن:
در اين بخش كتاب‌هاي امانی فارسی ولاتین قرار دارد اعضای کتابخانه می توانند پس از امانت این کتب، آنها را در خارج از کتابخانه نیز مطالعه نمایند.پذيرش عضويت در کتابخانه مرکزي و ارايه خدمات امانت کتب غيرمرجع به عهده اين بخش مي باشد این بخش مسئولیت ثبت نام اعضای کتابخانه را به عهده دارد . اعضا با مراجعه به این بخش کلمه عبور خویش را اعلام می دارند و از طریق شماره عضویت (شماره دانشجویی) و کلمه عبور می توانند به طور الکترونیکی کتب مورد نیاز خویش را تمدید و یا رزرو نمایند.
علاوه بر این بخش امانت براي دانشجويان و اعضاي هيأت علمي و دانشگاه الزهراء امکان عضويت در طرح غدير را نيز فراهم مي کند تا بدين وسيله بتوانند از خدمات کتابخانه هاي تحت پوشش طرح از جمله کتابخانه هاي دانشگاه صنعتي شريف، امير کبير و ... استفاده نمايند.
لازم به ذکر است که جستجو در نرم افزار کتابخانه، رزرو و تمديد کتاب از طريق اينترنت ميسر مي باشد.
مخزن لاتين و مخزن فارسي به صورت قفسه بازاداره مي شود و روزانه بالغ بر 1000 مراجعه كننده از اين بخش استفاده مي‌كنند.بخش امانت داراي فضاي مطالعه مستقل است.

نشريات ادواري:
بخش نشريات ادواري كتابخانه مركزي محل نگهداري كليه مجلات لاتين و فارسي مي‌باشد. نشريات لاتين شامل 485 عنوان است،که از این تعداد 125 عنوان اشتراك جاري مي‌باشد. نشريات فارسي حدود 483 عنوان است كه از اين تعداد 160 عنوان اشتراك جاري مي‌باشد. در حال حاضر آرشیو بزرگی از نشریات چاپی فارسی و لاتین در کتابخانه وجود دارد که امکان جستجو در عناوین آنها از طریق نرم افزار کتابخانه مرکزی وجود دارد با توجه به جایگزینی سیاست تسهیل و افزایش دسترسی کاربران به مقالات الکترونیکی نشریات به جای خرید عناوین محدود نسخه چاپی ، در حال حاضر دستیابی به متن کامل مقالات تعداد بسیاری از عناوین نشریات فارسی و لاتین از طریق پایگاههای اطلاعاتی مورد اشتراک فراهم میباشد.

خدمات مرجع:
کتب مرجع شامل دائره المعارفها، استانداردها، واژه نامه ها و .... 2. مراجع الکترونيکي مانند نرم افزارهای بریتانیکا و .... . منابع فوق امانت داده نمي شوند ولي طبق مقررات مربوط امکان نسخه برداري از آنها وجود دارد.
كتابخانه داراي 6286 عنوان كتاب مرجع فارسي و 3081 عنوان كتاب مرجع لاتين مي‌باشد. پايان نامه‌هاي مقاطع مختلف تحصيلي در اين بخش جهت مطالعه در محيط‌كتابخانه دراختيار متقاضيان گذاشته مي شود. هم اكنون 6700 عنوان پايان نامه در رشته‌‌هاي مختلف در اين بخش نگهداري مي‌شود. كتابداران بخش مرجع با استفاده از منابع موجود دركتابخانه و منابع موجود در اينترنت آماده راهنمايي مراجعه كنندگان مي‌باشند.

 شبكه اطلاع رساني:
دارای امکانات ذیل می باشند.
• تعداد بیشماری ايستگاه کاري پنتيوم با همه تجهيزات جانبي
• امکان استفاده از پايگاههاي اطلاعاتي پيوسته (Online) و در یافت متن کامل کتب و نشریات الکترونیکی فارسی و غیر فارسی
• کليه پژوهشگران کشور( شامل دانشجويان تحصيلات تکميلي، اعضاي هيات علمي و پژوهشگران کليه مراکز تحقيقاتي ) مي توانند از امکانات اين گروه استفاده نمايند.
• کاوش اطلاعات برای دانشجویان این دانشگاه بصورت غیر حضوری (از منزل) و در شبکه انجام می گیرد.
• کاوش اطلاعات برای دانشجو یان سایر دانشگاهها به صورت حضوري و بدون وقت قبلي انجام مي گيرد.

 

 
 پیوند های مرتبط
 
 
حق انتشار اطلاعات برای معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.
صفحه اصلی  |  درباره معاونت  |  امور پژوهشی  |  ارتباط با صنعت  |  همکاری های علمی بین المللی  |  چاپ و انتشارات  |   مجلات  |  کتابخانه  |  مرکز کارآفرینی   |  اطلاعات تماس